Lista aktualności Lista aktualności

Las - cztery pory roku w obiektywie

          Las jest miejscem, w którym lubimy przebywać, jest również jednym z ulubionych miejsc fotografów. Las, o różnych porach dnia, w różnych okresach roku, odsłania coraz to inne walory. Rozmaitość gatunków roślin i zwierząt stwarza wyjątkowe możliwości dla fotografa. Specjaliści od makrofotografii, pejzażyści, mogą utrwalić na kliszy lub cyfrowym nośniku niesamowity świat przyrody.

fot: J.ChrzanowskaLas, o różnych porach dnia, w różnych okresach roku, odsłania coraz to inne walory

          Większość fotografów utrwalających piękno lasu to pasjonaci, ukierunkowani na wybrany obiekt. Dla makrofotografa miniaturowy świat owadów  nie będzie miał przed nim tajemnic. „Portrety” chrząszczy, motyli, pająków mogą urzekać lub przerażać, gdy w dużym  powiększeniu obiekty te przypominają istoty z innej planety. Dla ornitologa – fotografa, zatrzymanie w obiektywie płochliwych ptaków, jest wymagającym wyzwaniem, ale satysfakcja z „ustrzelenia” aparatem fotograficznym rzadkiego okazu, jest niesamowitym przeżyciem. Dla fotografa krajobrazu układ drzew i krzewów, ich formy, umiejscowienie w przestrzeni stanowią główny temat. Gra światła i cieni, pozwala pokazać, że nie jest to zwykły świat.

fot: J.Chrzanowska

Jaka pora dnia jest najlepsza do fotografowania?

          Jaka pora dnia jest najlepsza do fotografowania? To tak zwana „złota” godzina. Czas tuż przed zachodem słońca, kiedy światło miękko kładzie się na ziemi, w którym nie ma ostrych kontrastów pomiędzy cieniem a światłem. Kiedy każdy obiekt jest odpowiednio oświetlony, uwypuklone są jego walory.

 

Jaką porę roku wybrać do fotografowania?

          Jaką porę roku wybrać do fotografowania? Każda pora roku jest wyjątkowa. Świat roślin i zwierząt zmienia się z dnia na dzień i odkrywa przed nami swoje nowe oblicze. Każdego dnia możemy zachwycać się jego pięknem, wyjątkowością, niepowtarzalnością.

Wiosna

          Wiosna, to czas przebudzenia, kiełkowania, wzrastania. Przyroda odradza się po zimowym śnie do życia. Soczyście zielenią się młode trawy, mchy, paprocie. Zakwitają wiosenne kwiaty, którym niestraszne są jeszcze chłodne dni: przebiśniegi, przylaszczki, zawilce. Kiełkujące nasiona. Wychylają się z wilgotnej ziemi i zaczynają wyścig ku słońcu. Pojawiają się owady, można zaobserwować ptaki śpiewające.

fot: J.Chrzanowska

Lato

          Lato – rozkwitanie, dojrzewanie. Drzewa „ubrane” są w liście w różnych odcieniach zieleni. Kwitną na biało krzewy: czeremcha, jarzębina. Dojrzewają poziomki, jagody. Ptaki wyprowadzają młode. Owady unoszą się w powietrzu, tworząc brzęczące roje. Wszystko to zachęca do podpatrywania, obserwowania, fotografowania. Zapach i „śpiew” lasu, oddziałuje również pozytywnie na nasze zmysły, pobudza do życia.

fot: J.Chrzanowska

Jesień

          Jesień – czas odpoczynku i zbioru. Dojrzewają owoce dzikiej róży, jarzębiny. Las zmienia kolor z zielonego na czerwono – złoty. Drzewa gubią liście, tylko świerki i sosny pozostają zielone. Cienie się wydłużają, szybciej zapada zmrok. Często unosi się mgła, która nadaje drzewom uwiecznionym na zdjęciach mroczny wymiar.

fot: J.Chrzanowska

Zima

          Zima, to odpoczynek i sen. Śnieg okrywa wszystko białą warstwą, przykrywa ukryte w glebie nasiona, owady, które w stanie hibernacji czekają na wiosenne przebudzenie. Zimą można dostrzec piękno pokroju drzew, różnorodność uśpionych na gałęziach pąków, dostrzec to, co do tej pory zakrywały liście.

fot: J.Chrzanowska


Las jest piękny, o każdej porze roku. Dostrzegajmy i cieszmy się jego widokiem przez cały czas, utrwalając na papierze fotograficznym wrażenia, które na nas wywiera.